Подхранване на растенията



Подхранване на растенията

Торовете представляват това, което дъждът и растенията отнемат. Нещата са простички, но изборът на подходящ тор не е. Градинските растения имат различни изисквания и е много важно да улучите подходящия момент. Обикновено хората купуват комбиниран тор. Възможно е да си направите подходяща смес в къщи, но за това са необходими умения. Не всички торове може да се получават чрез смесване - никога не смесвайте вар и амониев сулфат или калиев суперфосфат и натриев нитрат. Някои смеси стават твърди като камък, ако не се добавят специални кондициониращи вещества. Торовете със състав на кости и кръв са един от най - добрите избори на пазара.

МОРАВИ (Тревни площи) - всяка морава има нужда от богат на азот комбиниран тор, когато на пролет започне активния растеж. Есенното третиране е за запалените градинари. Никого не използвайте бързодействащия азот - това време е подходящо за продукти с фосфати, калий и малки количества бавнодействащ азот. Бързо действащия азот може да доведе до болести.

ПАРНИКОВИ ДОМАТИ - редовното подхранване е много важно за парниковите зеленчуци като домати, краставици, патладжан. Най - добре е да купите течен тор, богат на калий. По-добре е да подхранвате често по малко. Използвайте не много силен разтвор за всяко поливане, докато растенията се отрупват с плод. След като започнете да берете зеленчуците, направете разтвора по-силен. Доматите, гледани на открито, трябва да се подхранват на всеки 10-14 дни.

ЗЕЛЕНЧУЦИ - малко преди засяване или засаждане трябва да направите почвено подхранване. След което да се избере подходящ тор за подхранване през цялата година.

ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ - основните принципи, валидни за декоративните дървета и храсти, важат и тук, но с няколко допълнения. Нуждата от елементи е най-голяма, когато малките плодчета започват да наедряват и на този етап трябва да се използва тор, богат на калий. Никога не използвайте тор, който е по-богат на азот отколкото на калий, след като плодовете вече са се оформили. На повечето плодни дървета и храсти листно подхранване се отразява добре, особено след набези от вредители.

Стайни растения - при тях има най-разнообразни начини за подхранване. Има пръчици, гранули с постепенно изпускане на елементи, таблетки и т.н. Който и начин да използвате, не забравяйте да намалите количеството елементи, когато растенията почиват зимните месеци за листнодекоративните. Добавянето на няколко капки течен тор към лейката за поливане все още си остава най - популярния метод- лесен, евтин и резултатен.

ЦВЕТЯ - когато подготвяте почвата за засаждане, вкарайте прахообразен или гранулиран тор. Големите и силно облистените растения като хризантеми и далии подхранвайте с течен тор. Едногодишните и алпинеумите  нямат голяма нужда от подхранване - само веднъж, когато им предстои да цъфтят.

Източник: Експерт по Градините, д-р Д. Д. Хесайон

Автор: Градинаря


Това е основният автор на статии и съветник в нашия екип.


Започнете дискусията...


За да оставите коментар или да отговорите на публикации, моля Вход

За да оставите отзив и оцените статията, моля Вход

  • Reviewed by: ганка игнатова
  • |
  • Reviewed on: 2022-10-28
Rated on:

както винаги ни зареждате с хубава информация


  • Reviewed by: Иван Петников
  • |
  • Reviewed on: 2021-12-29
Rated on:

Супер е. Може да напишете и по-подробно за всяко растение

Популярни статии