Защо вашата градина може да не е толкова зелена, колкото си мислите



Замислете се над твърдението: „Не са ли всички градини зелени?“ Този прост, но сериозен въпрос, добре е обобщил неправилното дефиниране за градината на милиони градинари днес!

Наше мнение, е че не всички градини са зелени. Всъщност, много малък процент от градинарите се придържат стриктно към методите за органично градинарство. По-голямата част от тях далеч не успяват да създадат наистина екологична градина. За съжаление, тъй като ние, градинарите създаваме толкова много красота, екологичната цена, която плащаме, може да бъде доста скъпа.

Вземете например консумацията на вода. Около 30% от цялото потребление отива за използване на открито и около половината от това се губи, най-вече поради изпаряване и оттичане. Ако можехме да се научим да поливаме по време на цикъла на оросяване (от късно през нощта до ранните сутрешни часове), да използваме автоматични таймери, маркучи за напояване и капково напояване, бихме спестили значително количество вода в процеса и бихме запазили растенията си по-здрави. Преполиването също допринася значително за оттичането. Когато водата се движи през нашия имот, тя отнася със себе си горния почвен слой и множество химикали от торове до пестициди и хербициди. Много от тези химикали се озовават в канализацията и водните пътища, като в крайна сметка увреждат водните организми и нарушават екосистемите, да не говорим за рисковете за здравето на хората.

От друга страна, поддържането на нашите градини с оборудване, задвижвано от бензинови двигатели, замърсява въздуха със скорост, много по-голяма, отколкото може би сте си представяли. Според EPA стандартна бензинова косачка, използвана за един час, замърсява толкова, колкото 40 коли на пътя за същото време. Днес безмоторните ролкови косачки, подобни на тези, използвани от нашите баби и дядовци, са по-леки и по-здрави от всякога. Като алтернатива, акумулаторни и електрически косачки и оборудване за озеленяване сега съперничат на моделите, задвижвани с бензин, но предлагат по-екологичен избор, като същевременно елиминират необходимостта да посягате към туба с бензин.

Дори прости неща като използването на мулч във вашите цветни и зеленчукови лехи могат да направят голяма разлика в озеленяването на вашата градина. Също така произволно пръскане със синтетични или дори органични, неселективни средства за борба с насекомите, когато само 3% от насекомите в нашите градини всъщност се считат за вредители, е всичко друго, но не и зелено! В този процес излагаме на риск останалите 97% неутрални и полезни насекоми. По същия начин, много птици умират всяка година от остатъчните ефекти от консумацията на насекоми, отровени от пестициди в задния двор.

И накрая, една от най-лесните стъпки, които можем да предприемем за по-зелена градина, е просто да поставим правилното растение на правилното място. Звучи просто и е така. Когато едно растение е поставено в подходящата среда за отглеждане, то е по-здраво и енергично, без да има нужда от допълнителен тор. Здравото растение също е естествено по-устойчиво на вредители и болести. Крайният резултат е градина, която процъфтява без необходимост от допълнителни химически контроли.

И така, всички градини наистина ли са зелени? Все още не, но колкото повече знаем как да ги направим такива, толкова по-скоро можем да стигнем дотам. Надявам се това да ви помогне да се сближите малко по-близо до вашето собствено малко екологично кътче на света.

Автор: Градинаря


Това е основният автор на статии и съветник в нашия екип.

Свързани статии:


Започнете дискусията...


За да оставите коментар или да отговорите на публикации, моля Вход

Оставете първия коментар или оценете статията...


За да оставите отзив и оцените статията, моля Вход

Популярни статии