Перлит и керамзит



Това са разновидности на кисели вулканични скали. След термообработка от тях, също както вермикулита, се получава олекотен, порест, набъбнал материал, който по обем превишава 0-15 пъти изходните материали. Те може да се внасят в почвата под формата на прах или да се използват за мулчирането й като подобрява значително водно-физичните свойства на почвата, спомага за подобряване на храненето и растежа на растенията.

Какво е агроперлит ?

Веществото се получава в резултат на хидратацията на обсидиан, нарича се още вулканично стъкло. При определени условия структурата на обсидиана се нарушава от водата. Молекулите му са вградени в структурата на стъклото. При силно нагряване те се изпаряват. Това свойство се използва при производството на агроперлит: минералът се нагрява до 1000 ° C, при тази температура влагата се изпарява, но увеличава обема си и разрушава структурата на веществото. Полученият материал е подобен на замръзнала пяна. Мястото на водата в структурата му е заето от въздушни мехурчета, излиза лека пореста маса, която лесно се разпада в ръцете. Въпреки това, тя не се срутва от само себе си. Раздробява се на фракции с различна големина. Зърната от 1 до 5 мм се наричат ​​агроперлит и се използват при отглеждане на растения. 

Перлитните гранули са отличен сорбент. Те са в състояние да абсорбират влага, чийто обем надвишава собствения им четири пъти. Тяхната висока порьозност също така им дава добри изолационни свойства. Така че перлитът може да се използва за защита на корените на растенията от хипотермия. Гранулите са инертни, не съдържат водоразтворими соли и минерални добавки. Не подлежи на разлагане, нито на химично, нито на биологично разлагане. В тях не се заселват гризачи или насекоми. 

Перлитът се използва широко, като се вземат предвид свойствата :

  • химическа инертност
  • неутрална киселинност 
  • биологична стабилност (не се разлага)
  • плавност и лекота
  • способността да абсорбира вода до 400% от собственото си тегло

❗️ Купувайки почва, трябва да се знае кога е приготвена и дали е готова за употреба.

❗️ При купуването на почва трябва да се има предвид за какви стайни растения ще се използва. Добре предварително да се направи списък на растенията, които ще се пресаждат или размножават, и да с посочи какъв състав на почвената смес е необходим за тях.

Какво е керамзит ?

Керамзитът (експандирана глина) е под формата на заоблени или овални гранули с различни размери. Получава се чрез изпичане на естествена глинеста глина във въртящи се пещи при температура приблизително 1150 ° C. Това прави материала изключително твърд. Експандираната глина също е напълно химически неутрална (когато се използва в градинарски субстрати, тя не променя рН на почвата).

Предимствата на керамзита се крият в порестата му структура. Това прави просмукването на хранителни вещества, кислород, вода и тор лесно за всеки компонент на растението. Порестата структурата осигурява оптимални условия за растеж на растенията: подобрява структурата на почвата, което прави материала херметичен и водонепроницаем, предпазва корените на растенията от изсушаване в горещо време и плесен през влажните дни, намалява риска от болести по растенията, както и появата на различни вредители. Използването на керамзит за мулчиране увеличава добива на плодови и зеленчукови култури.

Керамзитът притежава важни свойства, като например:

  • Отлична топло и звукоизолация
  • Сила и издръжливост
  • Устойчивост на замръзване
  • Устойчивост на влага
  • Огнеустойчивост
  • Лекота

Свързани продукти:

Автор: Градинаря


Това е основният автор на статии и съветник в нашия екип.

Свързани статии:


Започнете дискусията...


За да оставите коментар или да отговорите на публикации, моля Вход

Оставете първия коментар или оценете статията...


За да оставите отзив и оцените статията, моля Вход

Популярни статии