Какво да направим за зеленчуковата градина през НОЕМВРИ



Какво да направим за зеленчуковата градина през НОЕМВРИ

Есента е много цветно време в градината с есенна пъстрота, покриваща дървета в богати нюанси на злато, червено, кестеняво, слива и кехлибар. Дните се скъсяват, стават все по-хладни и времето може да бъде непредсказуемо. Но има толкова много за правене в градината.

През ноември има няколко важни дейности, които можете да извършите в зеленчуковата си градина, в зависимост от климата и региона, в който се намирате. Ето някои общи препоръки:

Събираме пресните зеленчуци - например спанак, ендивия, рукола или стеблен магданоз, ако са засети през август. Те понасят краткотрайни температурни спадове и продължават да растат при температури от 10-15° C.

Подготовка на почвата:

Извършете леко обръщане на почвата, за да подобрите дренажа и предотвратите образуването на корки. Ако е необходимо, добавете компост или органични торове, за да подхраните почвата. За регулиране на pH на почвата използвайте екологичен тор, произведен от естествени минерали.

Засаждане: 

Можете да засадите различни зеленчуци и билки, като лук, чесън и домати (ако климатът ви позволява). Разгледайте подходящите сортове за зимно засаждане във вашия регион.

Защита от студ и мразове:

Зеленчуците, зимуващи в земята през зимата (напр. праз лук, савойско зеле или спанак, маруля или ендивия при зимно отглеждане) трябва да бъдат покрити. Ако очаквате студени нощи, предпазете нежните растения със стъкло или специални материали за покриване (полиетилен, мулчиращо фолио и т.н)

Опазване на водните ресурси:

Да се ​​погрижим за водния баланс на почвата, като я оставим покрита с растителни остатъци, при условие, че те не са заразени от болести. Ако преди това не е прилагано органично или минерално торене, струва си да използвате например гранулиран оборски тор, както и есенен тор в различни варианти. Смесете тези препарати плитко с почвата заедно с остатъците след прибиране на реколтата на дълбочина от около 3-4 cм.

Допълнение: Разгледайте методи за опазване на водата, като например поливане с дъждовна вода или използване на мулчиращи материали, за да запазите влагата.

Поддръжка на инфраструктурата:

Проверете и ремонтирайте подпорките за растенията, за да издържат на вятъра и тежестта от сняг.

Контрол на плевелите:

Поддържайте градината си свободна от плевели, които могат да конкурират с растенията за вода и хранителни вещества.

Подрязване и подобряване на формата:

Подрязвайте непроизводителните части на растенията.

Подготовка за следващия сезон:

Подгответе план за следващия сезон, включително избор на сортове, подготовка на почвата и план за ротация на културите.

Запомнете, че конкретните дейности могат да варират в зависимост от климата и вида зеленчуци, които отглеждате. Прегледайте местните съвети и ресурси или се консултирайте с местни градинарски експерти, за да получите персонализирани препоръки за вашата конкретна област.

Свързани продукти:

Автор: Градинаря


Това е основният автор на статии и съветник в нашия екип.

Свързани статии:


Започнете дискусията...


За да оставите коментар или да отговорите на публикации, моля Вход

Оставете първия коментар или оценете статията...


За да оставите отзив и оцените статията, моля Вход

Популярни статии