Какво да направим за градината през ДЕКЕМВРИ
- Градинаря
- |
- Публикувано на: 2023-12-13
- |
- Видяно от: 1673
- |
- Категории:
- ▸ новини
- ▸ Календар на Градинаря.
Декември представлява период на относително спокойствие в градината, но изисква повече грижи, отколкото може би си представяме. С ограничените дневни часове, когато се приближаваме към най-късия ден в годината, зимното време може да бъде и стоплящо красиво, и изтръпващо мразовито в еднаква степен. Градинарят на АгроГрадина.БГ препоръчва:
1. С падането на листата през есента, структурата на вашите широколистни дървета става по-ясна. Не забравяйте да премахнете мъртвите, повредените и болните клони, като същевременно поддържате общата форма на дървото. В момента е идеалният момент за извършване на резитба на овощни дървета като ябълки и круши. Това помага за поддържане на отворена, балансирана структура и стимулира производството на качествени плодове. Важно е да се отбележи изключението за сливи, череши и други костилкови плодове, които не бива да се режат през зимата, за да се предотврати развитието на сребърна гъба. При рязането използвайте чисти и остри градински ножици, за да предотвратите повреди и болести по дърветата.
2. През зимата резитбата е особено полезна за растения като глициния, някои овощни дървета, боровинкови храсти, къпини, малини, рози и японски кленове. Късният декември е идеално време за резитба на боровинкови храсти. В този период растението е в покой и подрязването му става по-лесно. Този процес подпомага циркулацията на въздуха, улеснява проникването на светлината до вътрешните клони и стимулира производството на нови плодове през пролетта.
- Ако някой от вашите розови храсти страда от черни петна или ръжда през лятото, съберете и отстранете всички паднали листа, които все още са на земята, за да намалите вероятността от разпространение на инфекцията през следващата година.
- Внимавайте за листни въшки, зимуващи върху вашите растения, отстранете ги на ръка или използвайте подходящи препарати.
- Внимавайте за вредители, зимуващи по растенията, тъй като малки нашествия от червен паяк, зелена муха и белокрилка бързо се разпространяват. Използвайте комбинация от методи за борба с вредителите сега, за да намалите популацията на вредителите.
3. Не забравяйте да защитите върховете на клоните на смокинята. Те са отговорни за носенето на плодове през следващата година и са чувствителни към замръзване. Използването на покривало за растения може да им предостави необходимата защита от студа. За да предпазите прасковите и нектарините от влажното зимно време, което улеснява разпространението на гъбички по листата, можете да изградите параван от прозрачен полиетилен около тях. За допълнителна защита от безкрилите женски зимни молци, които се изкачват по стволовете и снасят яйца в клоните, приложете ленти с лепило или ленти мазнина върху стволовете на овощните дървета. Не е късно за избелване на дървета и храсти.
4. След като приключите с резитбата на овощните дървета, използвайте отрязаните клони и пръчици за вашата компостна купа. За да подобрите разграждането на съдържанието в компоста, обърнете купата, като може да я покриете с парче найлоново фолио, предотвратявайки прекалено студен и мокър компост, който би могъл да изгние. Почистете плевелите и мулчирайте всички растящи лехи. Това не само ще помогне за защитата на растенията от суровото време, но ще осигури хранителни вещества и ще потисне плевелите.
5. Зимата е перфектното време за засаждане на различни плодове, като малини, ягоди и къпини, като те ще осигурят вкусни реколти през лятото или есента. Освен това, боровинките могат да бъдат добавени към овощната градина, а цариградското грозде може да бъде засадено с голи корени.
6. Оставете избледнелите цветни глави на вашите хортензии до пролетта, тъй като те осигуряват защита от замръзване на набъбналите пъпки по-надолу по стъблата.
7. Проверете съхраняваните грудки на далиите (гергините), като следите за гниене.
8. Изнесете всички луковици от топлото им тъмно място, на светло, хладно място, когато издънките им са високи 5 cм.
9. Групирайте растенията в контейнери, сандъчета и саксии на едно място, за да защитите кореновите системи от увреждане и замръзване.
10. Разпръснете пресен чакъл или песъчинки около алпинеумите. Уверете се, че пътеките и вътрешните дворове са безопасни за ходене, като почистите листата и падналите отломки. За да спрете натрупването на хлъзгав лишей, измийте мястото под налягане. За лесна алтернатива опитайте течен препарат за почистване на дворове.
11. Измийте всичките си градински инструменти и ги намажете с масло върху дървените и металните части, за да предотвратите ръждясване.
12. Внимателно отстранявайте падналия сняг от оранжерии, конструкции и навеси с мека метла и леко изтръскайте снега от вашите растения, тъй като тежестта може да причини щети. Избягвайте да ходите по замръзнали тревни площи, тъй като това може да навреди на тревата.
13. Изкопайте изкоп за боба (фасула) за следващата година, напълнете го с компостируеми кухненски отпадъци (не сготвена храна) и покрийте отново с пръст. Това ще изгние и драстично ще подобри условията за отглеждане.
14. Ако все още не сте го направили, отсечете мъртвата зеленина на аспержите и върха на артишока.
15. Къдравото зеле, зимното зеле и други зелеви растения покрийте с мрежа, за да ги предпазите от гладните птици. Отстранете пожълтелите листа, така че гъбични заболявания като сива плесен и пухкава мана да не се захванат.
16. Може да е студено навън, но оранжерията може да даде преднина на вашите разсади. През този месец могат да се сеят стайни билки като босилек, мента, лук и копър. Опитайте да ги отглеждате в контейнер/саксия на слънчев кухненски прозорец за лесна употреба.
17. Засейте зимоустойчиви салати под покритие (като маруля).
18. Засадете растения от ревен сега в добре подготвена почва. Добавете много органична материя.
19. Размножете трайни насаждения от коренови резници, включително флокс, ориенталски макове и мента.
20. Поръчайте вашите семена за цветя и зеленчуци за следващата година - помислете кое е работило добре и кое не и не се страхувайте да опитате нови неща.
21. Направете опис на инструментите и оборудването, от които се нуждаете за следващата година. Добавете ги към коледния си списък!
Грижа за моравата
- Избягвайте да ходите по моравата си, когато е покрита с тежка слана или сняг, тъй като това уврежда тревата.
- Ако зимата е мека, продължете да косите тревата, докато расте, но увеличете височината на ножовете на косачката.
- Шипове за тревни площи с градинска вилица за подобряване на дренажа и аерацията.
- Продължавайте да почиствате листата от моравата, за да влезе светлина и да предотвратите появата на мъртви петна.
- Изпратете вашата косачка и ножици за обслужване и наточване, докато не са толкова търсени.
Свързани статии:
Грижа за градината през Януари
- Категории:
- ▸ Календар на Градинаря.
Време е да отворите нова страница в личния си календар на градинаря. Едва ли има смисъл да споменаваме какви са огромните ползи от воденето му. Ако за първи път създавате своя календар, помислете какво трябва да съдържа той. В текстова или в таблична форма може да опишете всички интересни наблюдения. Там трябва да намерят место и датите, на които приготвяте разсад, засявате, прибирате реколтата. Информацията, свързана с растежа и с болестите както и с условията, които допринасят за това, също може да присъстват в календара. В него редовно записвайте всичко, което ...
|
Грижа за градината през Февруари
- Категории:
- ▸ Календар на Градинаря.
Грижа за градината през ФевруариВреме е да отворите нова страница в личния си календар на градинаря. Едва ли има смисъл да споменаваме какви са огромните ползи от воденето му. Ако за първи път създавате своя календар, помислете какво трябва да съдържа той. В текстова или в таблична форма може да опишете всички интересни наблюдения. Там трябва да намерят место и датите, на които приготвяте разсад, засявате, прибирате реколтата. Информацията, свързана с растежа и с болестите както и с условията, които допринасят за това, също може да присъстват в календара. В...
|
Как да започнете своето собствено производство на компост
- Категории:
- ▸ Учебни материали
Компостът е толкова ценно допълнение към вашата градина, не само, че е пълен с хранителни вещества, за да подпомогне растежа на тревата и растенията, но също така подпомага изтощената почва, като й дава чисто нов живот. Управлението на компостна купчина или кош е лесно, отлично за околната среда и също така помага за намаляване на ненужните отпадъци. Информацията, която ви е необходима за да ви помогне да започнете своя собствена компостна купчина или кош, можете да разгледате по-надолу. Избор на компостер Има няколко опции, когато става въпрос...
|
Есента е началото на градинарския сезон за следващата година
- Категории:
Есента също е време, в което да бъдете в градината. Да, това е краят на текущия вегетационен период, но това е и началото на градината за следващата година. Постигането на най-добри резултати през следващия сезон и след това започва със стъпки, предприети сега, докато почистваме, разчистваме и се подготвяме за пролетта. Първо, това помага да се разбере защо процесът на почистване е толкова важен. Много вредители и болести ще презимуват в растителните остатъци, ако им се даде възможност. Премахването на тези местообитания подобрява шансовете ...
|
Грижа за градината през Ноември
- Категории:
- ▸ Календар на Градинаря.
Ноември е последният месец на есента и бележи началото на зимата, когато цялата работа в градината изглежда е завършена. Все пак трябва да имате предвид някои съвети и да се подготвите за зимата спокойно. Работа в градината При подготовката за зимата е препоръчително да оплевите градините и цветните лехи и да ги оставите подредени за пролетта, ако още не сте го направили. Това е подходящият момент за прибиране на последната реколтата. Направете това веднага щом листата изсъхнат. През ноември е важно да събере...
|
Грижа за градината през Октомври
- Категории:
- ▸ Календар на Градинаря.
Октомври е месецът на есенната работа и усилената подготовка за зимата. Работа в градината Когато времето се охлади, приберете зеле, цвекло, праз лук, моркови, целина, магданоз, лук и пащърнак. След прибиране на късните сезонни зеленчуци, съберете растителните остатъци, натрупайте ги в компостни купчини и прекопайте почвата. Ако сте засяли синап или други сидерати за зелено торене, втората половина на октомври е идеална за разсаждането им. Все още е подходящо време за засаждане на зимен чесън. Преди да измръзне, те трябва да се вкоренят доб...
|
Практично - Как се прави биотопливо ?
- Категории:
- ▸ Календар на Градинаря.
Какво е биотопливо и как точно затопля? Доброто биотопливо се получава от равни обеми умерено влажен пресен оборски тор и слама. С тази опция изкопаването на изкоп не е необходимо. Възглавница от органичен материал може да се поставя върху необработена земя и дори върху върха на тревните площи в девствена зона. Те се напластяват последователно на купове, широки 1,5 - 2 м и горе долу толкова високи. Калцият се намира във всички растителни тъкани, но преобладава в сламата. Когато сламата се използва в животновъдството, голямо количество калций се връща в почвата...
|
Кога и как се сеят семената за ранно производство
- Категории:
Сеят се семената за ранно производство Покълването на семена на закрито е ефективен начин за увеличаване на степента на покълване в сравнение с покълването на семена на открито директно в почвата. Освен това сеенето на закрито е често срещан метод сред тези, които имат зеленчукови градини в задния двор, особено тези, които живеят в по-студен, северен климат, където младите разсади се борят да оцелеят при студени условия. Времето за сеитба варира в зависимост от растението, така че проверете пакетите със семена за препоръчителните месеци за сеитба на закрито. ...
|
Проверете старите семена преди сеитбата
- Категории:
- ▸ Семена
- ▸ Календар на Градинаря.
Предвидливост - Проверете старите семена преди сеитбата За целта направете тест за кълняемост. Ако са ви останали семената от миналата година, за да сте сигурни че са жизнени, направете проверка за кълнимост. При семената, купени от специализираните магазини, може да проверите срока на годност и процента на кълняемост, които трябва да са отразени на опаковката. Семената, които сте събрали от директни сортове зеленчуци от градината обаче, е желателно да минат на проверка. ❓ ❔ ❓ Как да го направите ? Вземете подходящ плосък съд и на дъното му п...
|
Обезопасяване на рани по дървета и растения след подрязване
- Категории:
- ▸ Учебни материали
Обезопасяване на рани по дървета и растения след подрязване Местата след рязане представляват особено уязвими зони за проникване на патогени и въздействието на други неблагоприятни външни фактори. Затова, когато планираме да използваме ножици, е целесъобразно да придобием предварително градински мехлем. Този продукт има полутехническа консистенция, която се нанася лесно с четка и определено ускорява процеса на обработка. Мехлемът е предназначен за защита на рани по дървета и храсти, произтичащи от рязане, механични повреди или пукнатини, причинени от напре...
|
Какво да направим за зеленчуковата градина през НОЕМВРИ
- Категории:
- ▸ Учебни материали
- ▸ Календар на Градинаря.
- ▸ Торове
Какво да направим за зеленчуковата градина през НОЕМВРИ Есента е много цветно време в градината с есенна пъстрота, покриваща дървета в богати нюанси на злато, червено, кестеняво, слива и кехлибар. Дните се скъсяват, стават все по-хладни и времето може да бъде непредсказуемо. Но има толкова много за правене в градината. През ноември има няколко важни дейности, които можете да извършите в зеленчуковата си градина, в зависимост от климата и региона, в който се намирате. Ето някои общи препоръки: Събираме пресните зеленчуци - например...
|
Какво да направим за цветната градина през НОЕМВРИ
- Категории:
- ▸ Учебни материали
- ▸ Календар на Градинаря.
Какво да направим за цветната градина през НОЕМВРИ Декоративните растения, цветя и елементи на градината не само добавят красота и цвят към околната среда, но и създават уют и спокойствие. В този свят на цветя и зеленина всяко ухо шепне история, а всяка цветна лента става поетично изразяване на индивидуалния вкус и стил на домакините. Независимо от мащаба и стила, с който се решите...
|
Популярни статии
-
Домат Розамакс
Домат Розамакс Домат сорт Розамакс е нов български сорт домати пуснат на пазара през 2018 година. Сорта домат Розамакс е разраб...
- Градинаря |
- 0
- |
- 10892
- |
- 2020-01-01
-
Домат Розов дар
Домат Розов дарНов родовит сорт с типичен автентичен вкус на българските домати. Индетерминантен (високодобивен), директен, средноранозрял до късен со...
- Градинаря |
- 0
- |
- 3348
- |
- 2020-01-01
-
Каква е разликата между Директен, Хибрид и ГМО сорт
Доста често забелязваме объркване от някой по специализирани или професионални термини. Доста, че сто получаваме въпроси каква е разликата между ГМО, ...
- Градинаря |
- 0
- |
- 16104
- |
- 2020-01-02
-
Домат Розалукс
Домат сорт Розалукс (ROZA LUX)Нашият он-лайн магазин представя на вашето внимание семена за Нов Български сорт домати Розалукс. Този сорт е директен, ...
- Градинаря |
- 0
- |
- 3351
- |
- 2020-01-02
-
Домат момини сълзи
Домати сорт Момини сълзиНашият он-лайн магазин agrogradina.bg представя на вашето внимание семена за Домати сорт Момини сълзи. Този сорт се отличава ...
- Градинаря |
- 0
- |
- 4462
- |
- 2020-01-02
-
Домат Розово сърце
Домат Розово сърце БГНашият он-лайн магазин agrogradina.bg представя на вашето внимание семена за Нов Български сорт домати Розово сърце. Този сорт е ...
- Градинаря |
- 0
- |
- 11661
- |
- 2020-01-02